Flamengo.com.pl - polski serwis klubu Flamengo - Maracanã

flamengol.net

Maracanã

Ilha do Urubu - oficjalna nazwa Estádio Luso-Brasileiro - jest zlokalizowana na Ilha do Governador, czyli leżącej na przedmieściach Rio de Janeiro największej wyspie atlantyckiej Zatoki Guanabara. Stadion był budowany w latach 1960 - 1961, a jego inauguracja miała miejsce w dniu 2 października 1965 roku, w meczu Portuguesa-RJ 0:2 Vasco, które obejrzało 8,565 osób. Strzelcem pierwszej bramki był Zezinho. Pierwotna pojemność stadionu wynosi 6.437 widzów, jednak po modernizacji Flamengo obecnie wynosi ona 22.000 widzów. Właścicielem obiektu jest Portuguesa-RJ, ale w listopadzie 2016 roku, Flamengo popisało kontrakt na użytkowanie stadionu na okres trzech lat z opcją przedłużenia o kolejne trzy lata.

Podstawowe informacje
Pełna nazwa: Estádio Luso Brasileiro
Lokalizacja: Ilha do Governador, Rio de Janeiro
Lata budowy: 1960 - 1961
Data otwarcia: 02.10.1965
Inauguracja: Portuguesa-RJ 0:2 Vasco
Pojemność: 22.000 widzów
Rekordowa frekwencja: 18 725
Wymiary boiska: 105 x 68 m
Nawierzchnia: Naturalna trawa

Historia

Przed powstaniem stadionu piłkarskiego w tym miejscu znajdował tor do wyścigów konnych Jockey Club da Guanabara. Obok toru znajdowała się tylko jedna trybuna, która została zachowana do dnia dzisiejszego. Inauguracja toru miała miejsce w dniu 6 sierpnia 1961 roku, a pierwszy wyścig został wygrany przez konia, który nazywał się "Gandaia".

Sam stadion został otwarty w dniu 2 października 1965 roku, w meczu pomiędzy Portuguesa-RJ i Vasco. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem gości, a dwie bramki zdobył napastnik Zezinho. Ciekawostką jest fakt, że pierwsza bramka padła bezpośrednio z rzutu rożnego - w Brazylii taki gol nazywany jest gol olímpico. Prawdopodobnie w jej zdobyciu pomógł wiatr, co sprawiło, że obiekt nazywany jest także Estádio dos Ventos Uivantes, czyli Stadion na Wichrowym Wzgórzu.

Arena Petrobras (2005)

W 2005 roku w ramach partnerstwa pomiędzy Botafogo, Flamengo i Petrobras wokół stadionu postawiono tymczasowe rurowe trybuny, a tym samym zwiększono pojemność do około 30.000 widzów. Było to spowodowane faktem, że Maracanã została zamknięta z powodu modernizacji na potrzeby Igrzysk Panamerykańskich w 2007 roku. W tym okresie stadion nosił nazwę Arena Petrobrás.

Arena Botafogo (2016)

W roku 2016, po porozumieniu z Portuguesa-RJ, Botafogo używało Luso Brasileiro jako swojego tymczasowego domu, ponieważ Estádio Nílton Santos było użytkowane podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbywały się w Rio de Janeiro. Alvinegro zainwestowali około 5 mln reali w modernizację stadionu i zwiększenie pojemności do 15.000 widzów, czyli minimalnych wymogów do rozgrywania meczów w Campeonato Brasileiro.

Ilha do Urubu (2017 - obecnie)

Z powodu niepewności dotyczącej dalszego użytkowania Maracany, w dniu 21 listopada 2016 roku, Flamengo ogłosiło popisanie kontraktu na użytkowanie stadionu na okres trzech lat z opcją przedłużenia o kolejne trzy lata. Prace modernizacyjne, które łączne kosztowały około 15 mln reali rozpoczęły się w styczniu 2017 roku, a zakończyły w maju.

Stadion, którego pojemność została zwiększona do 22.000 widzów został oddany do użytku w dniu 2 czerwca 2017 roku, natomiast swój pierwszy mecz Flamengo rozegrało w dniu 14 czerwca przeciwko Ponte Preta w obecności 13.981 widzów. Rubro-Negro wygrali 2:0, a bramki zdobyli Réver i Leandro Damião.

W ankiecie przeprowadzonej przez oficjalny profil Flamengo na Twitterze, kibice zadecydowali, że stadion będzie się nazwać Ilha do Urubu, ta nazwa otrzymała 61.806 głosów.

Zawodnik meczu

Gérson: Flamengo 2:1 Bahia

Ocena: 8,0
Zdjęcie tygodnia
David Luiz cieszy się z trafienia, które zapewniło Flamengo wygraną 2:1 nad Bahią.
Video


Pomimo osłabienia, Flamengo walczyło do końca i odniosło zwycięstwo 2:1 nad Bahią.
Copyright by Flamengo.com.pl © 2008 | Wszelkie Prawa Zastrzeżone (All Rights Reserved).
The trade names and marks FLAMENGO and Shield Device are the exclusive property of Clube de Regatas do Flamengo, Rio de Janeiro, Brazil.
Projekt: MentiX