flamengol.net

Maskotka

Pierwszą maskotką Flamengo był marynarz Popeye, znany z popularnej kreskówki. Początkowo postać była przedstawiona rysunkowo z czasem została ożywiona. Pomysłodawcą takiej maskotki był argentyński malarz Lorenz Mollas, który widział siłę Popeye i trwałość Flamengo, oprócz oczywistego związku z morzem. W latach czterdziestych XX w. modne były komiksy z maskotkami drużyn Carioca, Flamengo reprezentował właśnie marynarz Popeye, który charakteryzował się siłą i odwagą. Marynarz jako maskotka nie cieszył się zbytnią popularnością wśród kibiców klubu.

W latach 60' XX w. kibice rywali nazywali fanów Flamengo "urubus" (sępy). Była to rasistowska aluzja do koloru skóry kibiców Rubro-Negro, którzy w  znacznej większości mieli ciemną karnację skóry oraz nie byli zbyt zamożni. Jednak grupa kibiców klubu postanowiła obalić prowokację i zabrała sępa na Maracanę podczas meczu przeciwko Botafogo. Ptak został uwolniony, przeleciał nad flagą Flamengo i wylądował na murawie boiska przed rozpoczęciem spotkania. To wystarczyło, aby kibice popadli w euforię i zaczęli skandować "é urubu, é urubu!" (to sęp, to jest sęp!). Flamengo wygrało tamto spotkanie 2:1 i przerwało serię dziewięciu porażek z Fogão, a sęp stał się nową maskotką klubu. Czarne upierzenie oraz czerwony pysk idealnie pasował do czerwono-czarnych barw Flamengo. Maskotkę zaprojektował rysownik Henfil.

W 2000 roku po raz kolejny zmieniono wygląd i nazwę maskotki. Maskotkę nazwano Samuca. Nowa maskotka nie zdobyła takiej sławy i popularności jak Urubu i większość fanów nadal używa Urubu.

Zawodnik meczu

Pedro: Flamengo 7:1 Deportes Tolima

Ocena: 10,0
Zdjęcie tygodnia
Pedro jako pierwszy piłkarz Flamengo zdobył cztery gole w jednym meczu Copa Libertadores.
Video


Flamengo gromi Deportes Tolima aż 7:1 i pewnie awansowało do ćwierćfinału Copa Libertadores.
Copyright by Flamengo.com.pl © 2008 | Wszelkie Prawa Zastrzeżone (All Rights Reserved).
The trade names and marks FLAMENGO and Shield Device are the exclusive property of Clube de Regatas do Flamengo, Rio de Janeiro, Brazil.
Projekt: MentiX stat4u