Flamengo i Urząd Miasta Rio de Janeiro podpisały w poniedziałek porozumienie w sprawie budowy stadionu na terenie Gasômetro, z wykorzystaniem potencjału budowlanego Gávea. Klub szacuje, że uzyska około 500 milionów reali dzięki Cepac (Certyfikat Potencjału Dodatkowej Budowy) z siedziby Rubro-Negro. Całkowity koszt stadionu wynosi około 2 miliardów reali.
Porozumienie z Urzędem Miasta zakłada opracowanie projektu ustawy przez miasto, który umożliwi współpracę z wykorzystaniem prawa do budowy z Gávea (co Vasco udało się już zrealizować w celu modernizacji São Januário, ale rywal wciąż boryka się z opóźnieniami w regulacji). Kwestią Cepac była ta, która skłoniła zarząd do uwierzenia w wykonalność stadionu bez potrzeby powoływania SAF.
"Urząd Miasta nie tylko pomagał nam w procesie, przejmując teren, renegocjując cały potencjał budowlany istniejący na tym terenie na inne obszary, cedując go i pracując nad jego realizacją w procesie mediacyjnym z AGU. Nadal pomaga nam, kierując potencjał budowlany z Gávea jako pieniądze przeznaczone na budowę naszego stadionu. Robiąc szybkie obliczenia, ta pomoc, zabranie potencjału budowlanego stamtąd i zaoferowanie nam tego potencjału z Gávea, daje nam wpływ w wysokości około 1 miliarda reali na pomoc w budowie stadionu." - wyjaśnił prezydent Flamengo, Rodolfo Landim na początku wydarzenia.
Wydarzenie miało miejsce w sali honorowej Gávea i wzięli w nim udział prezydent Rio de Janeiro, Eduardo Paes, sekretarz ds. sportu Guilherme Schleder, deputowany federalny Pedro Paulo, prezydent Flamengo Rodolfo Landim, wiceprezydent ds. majątku Marcos Bodin, wiceprezydent ds. piłki nożnej Marcos Braz, CEO Reinaldo Belotti oraz dwaj kandydaci w grudniowych wyborach na nowego prezydenta klubu: Rodrigo Dunshee, obecny wiceprezydent ds. ogólnych i prawnych, oraz Maurício Gomes de Mattos.
"Flamengo nie otrzymało od miasta terenu, zapłaciło odpowiednią kwotę. Oczywiście, że miasto przedstawi projekt ustawy zmieniający przepisy, aby Flamengo nie musiało płacić za Cepac, ponieważ jest to inwestycja o charakterze publicznym. Flamengo to instytucja para-państwowa, która ma ogromne znaczenie publiczne, mimo że zarządzana jest prywatnie. Normalnym działaniem w takich sytuacjach jest tworzenie zachęt i korzyści, które mogą być realizowane tylko przez władze publiczne. Stworzyliśmy warunki dla Flamengo. Zobowiązujemy się zapewnić Flamengo pełne możliwości realizacji prawa, które już posiada (w Gávea). Skoro władze publiczne nie pozwalają Flamengo budować na terenie, który do niego należy, to to prawo należy do Flamengo. To, co robimy, podobnie jak z Vasco, to umożliwienie realizacji tego prawa, które ma wartość około 500 milionów reali na pomoc w budowie stadionu. Środki te będą mogły być wykorzystane wyłącznie na budowę, co będzie wymogiem ze strony miasta. Projekt nie trafił dzisiaj do Rady Miasta z jednego powodu: kończy się kadencja, zostało jeszcze 15 dni pracy. Uważam, że nie jest to odpowiednie, biorąc pod uwagę, że została wybrana nowa rada, więc zostawimy to na przyszłą kadencję. Projekt, aby proces przebiegał w odpowiedni sposób, także będzie przesłany. Dzisiaj podpisujemy projekt umowy i warunki porozumienia w tym dokumencie. Dla mnie to wielka radość, jako prezydentowi miasta, pozwolić, aby materialne dziedzictwo tego miasta, mimo że sprawia mi to głęboki dyskomfort (jako kibicowi Vasco), mogło być wzmocnione. Jednak, z Bożą pomocą, zawsze przegrywając z Vascão." - powiedział prezydent Rio de Janeiro, Eduardo Paes.
- dodał: MentiX
- 25.11.2024; 18:30
- źródło: globoesporte.com
- foto: Twitter Flamengo
Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze
Brak komentarzy
- Éverton Cebolinha
- Uraz: zerwanie ścięgna Achillesa w lewej nodze.
- Powrót: Marzec 2025.
- Matías Viña
- Uraz: zerwania więzadła krzyżowego przedniego prawego kolana.
- Powrót: Kwiecień 2025.
- Pedro
- Uraz: zerwania więzadła krzyżowego przedniego lewego kolana.
- Powrót: Maj 2025.