Przepisy Copa Libertadores zmieniały się na przestrzeni lat, ale wywalczony awans po ćwierćfinałowym dwumeczu z Corinthians sprawił, że Flamengo po raz szósty dotarło do półfinału najważniejszych klubowych rozgrywek w Ameryce Południowej. Obecne pokolenie powtarza wyczyn z epoki Zico, kiedy drużyna awansowała do tego etapu rozgrywek trzy razy z czego dwa razy z rzędu.
W środę w Buenos Aires, Flamengo rozpocznie półfinałowy dwumecz przeciwko Vélez Sarsfield. Rewanżowe spotkanie odbędzie się w dniu 7 września na stadionie Maracanã.
Dotychczas Flamengo grało o miejsce w wielkim finale pięć razy: w 1981, 1982, 1984, 2019 i 2021 roku. W swoim debiutanckim starcie w Copa Libertadores, Rubro-Negro awansowali do finału, który ostatecznie wygrali. Wyczyn został powtórzony dopiero 38 lat później, kiedy klub z Rio de Janeiro ponownie okazał się być najlepszy w Ameryce Południowej.
HISTORIA STARTÓW FLAMENGO W PÓŁFINAŁACH COPA LIBERTADORES
1981: ROK CHWAŁY
To był pierwszy rok Flamengo w Copa Libertadores, który zakończył się od razu tytułem. Kampania to dziewięć zwycięstw, cztery remisy i jedna porażka. W innym formacie niż obecny model, Rubro-Negro zmierzyli się w półfinale z Jorge Wilstermann (Boliwia) oraz Deportivo Cali (Kolumbia) i awansowało.
Jedyna porażka miała miejsce właśnie w drugim meczu finału z Cobreloą (Chile) - 0:1. W pierwszym spotkaniu Fla wygrało 2:1. Po remisie w dwumeczu, drużyny rozegrały trzecią grę na neutralnym boisku w Montevideo (Urugwaj). Dwa gole Zico dały Rubro-Negro bezprecedensowy tytuł.
1982: BEZPOŚREDNIE PRZEJŚCIE DO PÓŁFINAŁU
Zgodnie z ówczesnymi przepisami, mistrz z poprzedniego roku wchodził bezpośrednio do tak zwanego półfinału. W tym czasie format fazy był inny: rywalizowało sześć drużyn, które zostały podzielone na dwie grupy po trzy.
Flamengo zajęło drugie miejsce w drabince, przegrywając z Peñarolem na stadionie Maracanã.
1984: REMISY USUWAJĄ FLAMENGO Z FINAŁU
Flamengo wzięło udział w Copa Libertadores w nagrodę za to, że było mistrzem Brazylii w 1983 roku. Wystartowało w rozgrywkach i dotarło do półfinału, który odbył się w tym samym formacie co w roku 1982. Tym razem jednak zespół z Rio de Janeiro zajął drugie miejsce w grupie, mając tyle samo punktów co Grêmio.
Drużyny rozegrały dodatkowy mecz, który zakończył się remisem. Klub gaúcho awansował do finału ponieważ miał lepszą kampanię.
2019: POWRÓT DO CHWAŁY
Flamengo nie grało w półfinale Copa Libertadores od 1984 roku. Awans do fazy nastąpił, gdy Rubro-Negro wyeliminowali Internacional. Po 35 latach, klub z Rio de Janeiro wrócił do gry w półfinale i ostatecznie awansował do finału, wygrywając aż 5:0 z Grêmio na stadionie Maracanã. W pierwszym meczu w Porto Alegre był remis 1:1.
W 2019 roku odbył się pierwszy, pojedynczy mecz finałowy, a w Limie (Peru), Flamengo wygrało 2:1 z River Plate i zdobyło drugi tytuł w kontynentalnej rywalizacji.
2021: TRZECI FINAŁ W HISTORII
Droga do finału została zbudowana na braku porażek: dziewięć zwycięstw i trzy remisy. W półfinale Flamengo wyeliminowało Barcelonę z Guayaquil, wygrywając obie gry po 2:0, ale w finale przegrało 1:2 z Palmeiras.
2022: POWTÓRZENIE ZICO I POSZUKIWANIE TRZECIEGO TYTUŁU
Flamengo grało w dwóch kolejnych półfinałach tylko w 1981 i 1982 roku z Zico na boisku. Teraz Rubro-Negro powtarzają te osiągnięcie i podążą w poszukiwaniu trzeciego tytułu Copa Libertadores.
Kampania do tej pory to dziewięć zwycięstw i jeden remis. Z drugiej strony Palmeiras i Athletico Paranaense zadecydują o drugim wakacie w finale.
- dodał: MentiX
- 31.08.2022; 21:14
- źródło: globoesporte.com
- foto: globoesporte.com
Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze
Brak komentarzy
- Éverton Cebolinha
- Uraz: zerwanie ścięgna Achillesa w lewej nodze.
- Powrót: Czerwiec 2025.
- Matías Viña
- Uraz: zerwania więzadła krzyżowego przedniego prawego kolana.
- Powrót: Sierpień 2025.
- Pedro
- Uraz: zerwania więzadła krzyżowego przedniego lewego kolana.
- Powrót: Wrzesień 2025.