Obrona Paolo Guerrero złożył w czwartek wniosek do FIFA o anulowanie tymczasowego 30 dniowego zawieszenia zawodnika. Peruwiańczyk miał niekorzystny wynik analityczny w teście antydopingowym, który został zrobiony po meczu z Argentyną w eliminacjach do Mistrzostw Świata w 2018 roku.
Wniosek zostanie najpierw złożony do Komisji Dyscyplinarnej FIFA, jeśli zostanie odrzucony, to obrona napastnika złoży nowy do Izby Odwoławczej FIFA. Ostatnią próbą, jeśli zajedzie taka potrzeba, będzie Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu (TAS) w Szwajcarii.
Obrona uważa, że jest możliwe uzyskanie anulowania zawieszenia przed rewanżowym barażowym meczem do mundialu. Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany, to Guerrero będzie mógł wystąpić w decydującym spotkaniu z Nową Zelandią, który odbędzie się w dniu 16 listopada w Limie.
Tymczasem również w czwartek, zawodnik wróci do treningów w centrum sportowym Ninho do Urubu, ale będzie trenować w innych godzinach niż reszta zespołu Flamengo. Z powodu zawieszenia atakujący nie może ćwiczyć z pozostałymi zawodnikami klubu.
Prawnik Pedro Fida i biochemik Luiz Carlos Cameron wrócili we wtorek z Limy, gdzie odbyli od niedzieli kilka spotkań z władzami Peruwiańskiej Federacji Piłki Nożnej (FPF). Obrona wróciła do Brazylii z optymizmem, twierdząc, że zażycie kokainy przez Guerrero zostało wykluczone. Według nich benzoiloekgonina, czyli podstawowy metabolit kokainy znaleziony w moczu napastnika Flamengo pochodzi z liści koki, które są wykorzystywane w herbatach spożywanych w kilku krajach Ameryki Południowej.
Ale skąd bierze się ta pewność? Również według obrony, biochemik Cameron otrzymał z FPF ogólne badanie moczu Paolo, przeanalizował je i okazało się, że podczas badania znaleziono też inne substancje, które nie są uważane za doping, a są związane z herbatą, a nie lekiem.
Następnym krokiem obrony jest zbadanie niektórych herbat, które Guerrero miał ze sobą podczas zgrupowania. Peruwiańczyk twierdzi, że nie pił herbaty z koki, ale spożywał inne rodzaje herbat podczas swojej podróży do Argentyny, gdzie wystąpił niekorzystny wynik analityczny.
Należy zauważyć, że herbata z koki jest uważana za doping, jednak obrona chce udowodnić, że nastąpiła mimowolna konsumpcja i będzie wnioskować o ostrzeżenie dla swojego klienta. W przypadku stwierdzenia świadomego dopingu, kara zawieszenia wynosi cztery lata.
Odkąd Paolo Guerrero występuje na brazylijskich boiskach, czyli od 2012 roku, został poddany 13 testom antydopingowym. Wszystkie miały negatywne wyniki. Informacja została przekazana obronie przez Brazylijską Konfederację Piłki Nożnej (CBF) i zostanie wykorzystana.
- dodał: MentiX
- 08.11.2017; 20:25
- źródło: globoesporte.com
- foto: własne
Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze
Brak komentarzy
- Éverton Cebolinha
- Uraz: zerwanie ścięgna Achillesa w lewej nodze.
- Powrót: Marzec 2025.
- Matías Viña
- Uraz: zerwania więzadła krzyżowego przedniego prawego kolana.
- Powrót: Kwiecień 2025.
- Pedro
- Uraz: zerwania więzadła krzyżowego przedniego lewego kolana.
- Powrót: Maj 2025.